Jindřich Pardy

* 7. 8. 1956

Opavský čaroděj, 303 utkání, 66 vstřelených branek. Nechodilo se na fotbal, chodilo se na Pardyho. Jindřich Pardy strávil téměř celou svou kariéru v opavském dresu a za získal také ocenění Opavský fotbalista století.

V Městských sadech odehrál 303 utkání, ve kterých vstřelil celkem 66 branek. Tento záložník byl excelentním technikem a mistrem standartních situací. Jindřich Pardy nikdy nejvyšší soutěž nehrál, a přesto je jednou z nejvýznamnější osob opavského fotbalu vůbec. Rodáka z Oldřišova pro opavský fotbal objevil vychovatel na učilišti, když hrál se spolužáky fotbal mezi dílnami. Tím vychovatelem byl Alois Sommer, který ho pozval do opavského dorostu a přesně zde, se Jindřich Pardy poprvé a navždy spojil s opavským klubem. Ostroj tehdy hrával druhou dorosteneckou ligu a téměř okamžitě se Jindřich Pardy probojoval do základní sestavy. Ještě před jeho narukováním do povinné vojenské služby stihl s dorostem vybojovat první dorosteneckou ligu, kterou si ale kvůli vojně nezahrál.

Po ukončení vojenské služby, v roce 1977, už hrával za Duklu Uherské Hradiště, do které byl převelen z Dukly Kroměříž, do které narukoval. Dukla Uherské Hradiště hrávala I. A třídu, ve které Pardy dominoval. V té době už Opava hrála 1. Národní ligu, a i když trenér Hadamczik dával prostor mladým, tak si Pardy na návrat nevěřil. V jeho 21 letech mu ovšem Evžen Hadamczik nabídnul zkoušku v přípravě Ostroje a Pardy se jí chopil svědomitě a probojoval se až do základní sestavy.

Kdokoli, kdo v Opavě trénoval, si neuměl tým bez Pardyho představit. Byl neotřesitelným základním stavebním kamenem opavského fotbalu. Jak sám tvrdí, hrát za Opavu byl jeho dětský sen. Bohužel přišel pád po restrukturalizaci ligy. V sezoně 1980/81 Ostroj potřeboval skončit do 8. místa. V přímém souboji s KPS Brno o 8. místo ovšem Ostroj podlehl a třetí liga byla nevyhnutelná.

Po odchodu Hadamczika do Baníku se chopil trenérské taktovky Alois Sommer, pod jehož vedením se kariéra Pardyho rozjela naplno, když dostával na hřišti dostatek prostotu a trenér mu důvěřoval. Jeho důvěru Pardy splatil postupem zpět do druhé ligy, když Opava přehrála i ambiciózní týmy jako Žižkov, Smíchov nebo Uherské Hradiště. Odměnou jim byla dovolená v tehdejší Jugoslávii. Dovolená v Jugoslávii nebyla ovšem jedinou zahraniční zkušeností v životě Jindřicha Pardyho. Během svého působení navštívil díky fotbalu dvakrát Itálii a také Rusko a získal zkušenosti při konfrontaci s tamními fotbalovými družstvy.

Pod jeho vedením z pozice kapitána už Opava nikdy z druhé nejvyšší soutěže nesestoupila a Jindřich Pardy také nikdy nevyměnil opavský dres za jiný. Jak sám vzpomíná, tak Opava v té době měla velmi silné mužstvo, které mohlo hrát nejvyšší soutěž, což se bohužel Pardymu nikdy nepodařilo, ale i přes to byl miláčkem tribun. Za své výkony a oddanost klubu získal ocenění Opavský fotbalista století, které mu slavnostně předala jiná legenda klubu, Petr Žemlík. V roce 1989, ve svých 34 letech ukončil profesionální kariéru a začal podnikat v oblasti gastronomie. V současné době stále vlastní a pracuje v jeho restauraci v Oldřišově.