Informace o klubu

Slezský fotbalový club Opava je akciovou společností spravovanou Statutárním městem Opava. Ta z pozice majoritního vlastníka dlouhodobě podporuje chod profesionálního fotbalového klubu.

Fotbal má v Opavě dlouhou tradici. První klub zde byl s přispěním významných osobností společenského života založen již v roce 1907. Po druhé světové válce byl fotbalový celek obnoven pod jménem Slezan Opava, následně nicméně několikrát změnil své jméno. Dlouhá léta byl známý jako Ostroj, do nejvyšší soutěže poté postoupil s podporou společnosti Kaučuk. Od roku 1998 nese současný název Slezský fotbalový club Opava.

V roce 1985 klub poprvé postoupil do druhé nejvyšší soutěže. O deset let později přišel historický postup do první ligy, v níž se Opava uvedla 6. místem a vybojovala si účast v mezinárodním Poháru Intertoto. Dvacetileté nepřetržité působení ve dvou nejvyšších fotbalových soutěžích skončilo v roce 2005. Sestup do krajského přeboru neproběhl sportovní cestou, ale byl výsledkem špatného hospodaření s téměř likvidačními následky. Po odkoupení majoritního podílu v klubu městem, se novému vedení ve spolupráci se sponzory podařilo získat pro sezonu 2006/07 druholigovou licenci a opavský fotbal se vrátil na profesionální úroveň.

Slezský klade velký důraz na práci s mládeží, která je prioritou také pro Statutární město Opava. Sportovní koncepce klubu je založena na výchově mladých fotbalistů, kterým následně chce umožňovat zapojení do profesionálního fotbalu. Slezský FC disponuje statutem Sportovního centra mládeže a Sportovního střediska mládeže. Hráči pod vedením trenérů s licencemi UEFA mají vhodné podmínky pro rozvoj svých schopností. Klub úzce spolupracuje se Základní školou v Opavě-Kylešovicích, při níž od roku 2007 funguje Tréninkové centrum mládeže. Mladé naděje využívají propracovaného systému sportovních tříd, který je uzpůsoben kombinaci tréninkového procesu se vzděláváním.

Klub na základě smlouvy s městem využívá Městský fotbalový stadion, který splňuje veškerá kritéria pro nejvyšší fotbalovou soutěž v České republice. Stadion anglického typu s kapacitou 7 758 míst nabízí fanouškům přímý kontakt s hráči. Leží v příjemném prostředí Městských sadů. V jeho blízkosti se nachází Městské koupaliště a víceúčelová Hala Opava.

Pýchou Slezského FC Opava jsou jeho příznivci, kteří patří mezi nejlepší v České republice. Fanoušci klub mohutně podporují v dobách dobrých i zlých nejen na domácím stadionu, ale také při výjezdech na venkovní zápasy.