Zdeněk Pospěch

*14. prosince 1978

Ztělesněný vítěz. Kam přišel, tam vyhrávall. Zdeněk Pospěch je držitelem celkem dvou českých ligových titulů a třech dánských. Navíc byl zhruba šest let členem reprezentace se lvíčkem na prsou. Opavský odchovanec v současné době působí v SFC jako manažer mládeže.

Své první fotbalové krůčky udělal v Opavě, kde strávil celou svou mládežnickou kariéru a odkud se také dostal do velkého fotbalu. V roce 1996 se poprvé připojil k A-týmu, kde působil až do sezony 2001/02. Během svého prvního opavského angažmá si připsal celkem 34 startů, ve kterých vstřelil tři góly.

Po jeho představení mezi nejlepšími, bylo jen otázkou, který z velkoklubů tuzemské scény po mladém obránci sáhne, aby vyztužil jeho obranné řady. V sezoně 2001/02 ho podepsal ostravský Baník, kde strávil celkem čtyři velmi úspěšné sezony. Jeho prvním výrazným zápisem do fotbalových dějin je pak mistrovský titul s Baníkem Ostrava ze sezony 2003/04, kterému dopomohl devíti brankami ve 26 utkáních. Po mistrovské sezoně se poprvé podíval do evropských pohárů, když po neúspěšné kvalifikaci o Ligu Mistrů hrál s Baníkem Pohár UEFA (Evropská liga). Kromě mistrovského titulu je Zdeněk Pospěch také vítězem ligového poháru ze sezony 2004/05.

Po úspěšném ostravském působení se Zdeněk stěhoval na Letnou, kde strávil celkem tři sezony. Sparťanské vzpomínky jsou nabité úspěchy, jelikož se jeho sbírka pohárů rozrostla o jeden mistrovský titul (2006/07) a tři ligové poháry (2005/06-2007/08). U letenských se navíc dokázal naplno zapojit do evropských soutěží a připsal si tak starty v základních skupinách Ligy Mistrů a Evropské ligy.

Během sparťanského působení se poprvé dostal do kontaktu s českou fotbalovou reprezentací, za kterou nakonec odehrál celkem 31 zápasů, ve kterých si připsal tři branky. V reprezentaci působil od roku 2005, kdy poprvé nastoupil v přátelském zápase proti Švédsku. Vrcholem jeho reprezentační kariéry je pak bezesporu EURO 2008 ve Švýcarsku a Rakousku.

Snem každého fotbalisty je bezesporu vyzkoušet si zahraniční angažmá, pokud možno v jedné z nejlepších lig světa. Ani tato cesta nezůstala Zdeňku Pospěchovi zavřená, ale aby toho dosáhl, musel nejprve zvládnout dánské angažmá v FC Kodaň. Do klubu dánského mistra přestoupil v sezoně 2007/08 jako dvounásobný vítěz české ligy. To, že je zrozený pro vyhrávání velkých zápasů, prokázal už ve své druhé sezoně, když ovládl s Kodaní jak dánskou soutěž, tak i ligový pohár, a připsal si již třetí mistrovský titul v kariéře. Tentokrát však jeho první zahraniční. S Kodaní poté ovládl i následující dva ročníky domácí soutěže.

Český reprezentační obránce stále sahal po vytouženém přestupu do jedné z nejlepších lig na světě. To se mu povedlo v sezoně 2011/12, když si jeho služby zamluvil německý Mainz, ve kterém strávil tři sezony. I když jeho tažení německou ligou bylo prvním, ve kterém nevyhrál titul nebo pohár, hned ve své první sezoně v Německu si s Mainzem zahrál Evropskou ligu. S přibývajícím věkem ovšem vše spělo k jeho návratu do rodné Opavy.

Ten také přišel a Zdeněk se do Opavy vrátil v sezoně 2014/15, kdy Slezský hrával druhou ligu. Diagnóza šampion zafungovala i v Opavě náramně, když SFC jako druhý druholigový celek v historii prošel v sezoně 2016/17 až do finále ligového poháru. Na jeho cestě za pohárovou Evropou skolil několik velký týmů, jako Slovácko, Plzeň nebo Mladou Boleslav. V památném finále nestačili tehdy opavští na Zlín. O rok později už s týmem nicméně slavil postup zpět mezi elitu tuzemské scény.

Během své dlouhé a bohaté kariéry si Zdeněk Pospěch připsal 196 zápasů v české nejvyšší soutěži, 108 v dánské, 92 v Bundeslize a 31 v reprezentaci. V rámci evropských pohárů má ve svých statistikách 47 zápasů. Mistr Česka a Dánska, Zdeněk Pospěch.