Společenská odpovědnost a udržitelnost
UPLATNĚNÍ ZÁSAD NA OCHRANU A PÉČI O DĚTI A MLÁDEŽ
Slezský fotbalový club Opava a.s. se řídí směrnicemi FIFA a UEFA ve smyslu ochrany, zabezpečení a zajištění dobrých životních podmínek mladých hráčů a zajištění bezpečného prostředí v době, kdy se účastní aktivit klubu.
- Sportovní přípravu mladých sportovců výrazně odlišujeme od klasického tréninku dospělých hráčů.
- Trenér mládeže v našem tréninkovém procesu respektuje vývojový věk dítěte, dbá na všestrannost tréninkových činností a pedagogicko-psychologické vedení hráčů dle senzitivního období dítěte.
- Naši trenéři zajišťují vysokou kvalitu tréninku za současného omezení všech možných rizik sportování tak, aby nedošlo k ohrožení našich svěřenců.
- Klubová mládežnická akademie disponuje kvalitním lékařským a fyzioterapeutickým zázemím k eliminaci jakýchkoliv zdravotních rizik našich svěřenců.
- Pro sociálně znevýhodněné mladé hráče vytváříme programy, které jim umožňují eliminovat důsledky jejich znevýhodnění při aktivitách v klubu.
Mimo tyto zásady je pro klub důležité také vzdělávání v oblasti financí. Z toho důvodu jsme jak pro dorostenecké kategorie, tak ale i pro hráče dospělých kategorií, spustili sérii přednášek zaměřenou na finanční gramotnost. Přednášky mají za cíl seznámit mládežníky se základními pojmy, naučit odpovědné zacházení s peněžními prostředky a finančními nástroji a informovat je o potenciálních příležitostech a hrozbách z běžného života.
UPLATNĚNÍ ZÁSAD BOJE PROTI RASISMU
Chceme, aby naši fanoušci vytvářeli co nejlepší atmosféru našim hráčům v rámci hodnot, které náš klub vyznává, přičemž jednou ze základních hodnot klubu je respekt, včetně respektu k soupeři. Slezský fotbalový club Opava a.s. proto důrazně odsuzuje projevy rasistického chování fanoušků při domácích i venkovních fotbalových utkáních a prohlašuje, že je na svém stadionu netoleruje a tolerovat nebude.
Toto stanovisko klub, kromě jiného, deklaruje také bannerem s textem: Opava fandí slušně, který je zavěšen u hrací plochy Městského stadionu.
Klub zároveň dlouhodobě spolupracuje se svými fanoušky a pravidelně jsou pořádány schůzky se zástupci fanoušků, na kterých je důrazně apelováno na to, aby se fanoušci zdrželi jakéhokoliv nevhodného či rasistického chování. Zmínka o zákazu rasistického chování je pak také součástí návštěvního řádu stadionu.
Slezský fotbalový club Opava a.s. také postupuje v souladu s desetibodovým akčním plánem UEFA v boji proti rasismu a jiným formám diskriminace, jehož součástí je:
- Zveřejnění prohlášení, ve kterém se klub zavazuje, že nebude tolerovat rasismus spolu s konkretizováním sankcí proti těm, kdo se zapojí do rasistických pokřiků.
- Zveřejňování prohlášení odsuzující rasistické pokřiky při zápasech.
- Podmínka pro vlastníky permanentních vstupenek, že se nezapojí do rasistických útoků.
- Přijmutí kroků k zabránění prodeje rasistické literatury na stadionu a v jeho okolí.
- Přijetí disciplinárních opatření vůči hráčům, kteří se zapojí do rasistických projevů.
- Kontakt a spolupráce s ostatními kluby v souvislosti se strategií boje proti rasismu.
- Podpora společné strategie pořadatelů a policie k vypořádání se s rasistickými projevy.
- Urychlené odstranění veškerého rasistického a diskriminačního graffiti a jiných nápisů ze stadionu.
- Politika rovných příležitostí ve vztahu k vlastním zaměstnancům a jejich odměnám.
- Spolupráce se všemi ostatními skupinami a aktéry, jakožto například fanoušky, hráčskými odbory, školami, dobrovolnickými organizacemi, sponzory, policií atd. za účelem rozvinutí proaktivního programu a udělání pokroku ve zvyšování povědomí o kampaních eliminujících rasistické projevy a diskriminaci.
PODPORA ŽENSKÉHO FOTBALU
Slezský fotbalový club Opava a.s. podporuje ženský mládežnický fotbal prostřednictvím přidruženého klubu Slezský FC Opava z.s.. V klubu máme aktuálně tři ženské mládežnické kategorie – WU15, WU13 a WU11, které hrají soutěže organizované FAČR. Od sezony 2025/26 poté bude v rámci klubu působit celkem pět ženských mládežnických týmů. Nově totiž přibudou kategorie WU15 a WU19.
Ženské mládežnické týmy podporujeme mimo jiné také formou kvalifikovaných trenérů, tréninkových ploch či tréninkových pomůcek. Ženské mládežnické týmy poté zapojujeme také například při doprovodu hráčů A-týmu při mistrovských utkání v rámci Chance Národní Ligy či MOL Cupu a zároveň je aktivně podporujeme také prostřednictvím sociálních sítí klubu a dalších reklamních ploch. Kromě jiného se snažíme o popularizaci ženského fotbalu na besedách s žáky základních škol a také při dalších akcích, v rámci kterých dochází k oslovení široké veřejnosti.