2016–2018: Skuhravého jízda

Po úspěšném Baránkově angažmá přišly v Opavě opět krásné fotbalové časy. Tým převzal Roman Skuhravý a tým doplnil o Tomáše Smolu, Davida Puškáče a Petra Zapalače. Do brány po Květoňově odchodu byla třeba najít kvalitní náhrada. Trenér Skuhravý ukázal na Viléma Fendrycha, kterého dobře znal ze svého jabloneckého angažmá. Hned ve své první sezoně v nabité druhé lize, ve které musel SFC měřit své síly s Baníkem nebo olomouckou Sigmou, skončil jen bod za ostravským Baníkem na třetím, a tedy nepostupovém místě. V posledním zápase sezony museli opavští porazit Sigmu a zároveň potřebovali pomoc od Znojma v souboji s Ostravou. Opavané svou část splnili, když Sigmu porazili 2:0, bohužel pro SFC Baník doma se Znojmem nezaváhal a slavil postup do nejvyšší soutěže.

Neúspěch v ligové sezoně ale domácí fanoušky trápit opravdu nemusel. Trenéru Skuhravému a celé jeho družině se povedlo něco, co v opavské fotbalové historii nemá obdoby. V domácím ligovém poháru Slezané postupně za cestou do finále porazili čtyři prvoligové týmy, včetně mistra z Plzně. Zejména domácí zápas s plzeňskou Viktorií je v paměti fanoušků zakořeněn velice hluboko, když po gólech Janetzkého, Jurečky, Žídka a Jursy opavští zvítězili 4:2. Beznadějně vyprodaný stadion sledoval zejména gól Jana Žídka, který mnohým připomněl Iva Farského proti Spartě, tentokrát však na opačné straně hřiště. Na své cestě za finále poháru Slezané vyřadili Slovácko, Brno, Mladou Boleslav a již zmiňovanou Plzeň. Finálový duel proti Zlínu se uskutečnil na Andrově stadionu v Olomouci. Utkání, kterému přihlíželo téměř 12 000 fanoušků skončilo pro opavské smolně, když prohráli gólem Bartolomea z 20. minuty 0:1. Mrzí to o to více, že díky příznivému koeficientu českého fotbalu a ostatním postupujícím z jiných lig, se vítěz poháru kvalifikoval přímo do základní skupiny Evropské ligy. Opavští každopádně zaznamenali největší úspěch v klubové historii, když se vůbec poprvé dostali až do finále ligového poháru. Zároveň se stali teprve druhým druholigovým týmem, který to dokázal.

Následující sezonu byl cíl více než jasný, postup. Vše se zdálo připraveno, jen udělat poslední krok. Opava pod trenérem Skuhravým hrál ofenzivní a líbivý fotbal, který do ochozů stadionu v Městských sadech dokázal přilákat nadstandartní návštěvu. Tým posílil o pardubického útočníka Joela Kayambu, kterého si okamžitě opavské publikum zamilovalo a dostal přezdívku Mireček, podle filmového seriálu Básníci. Další výraznou posilou byl Pavel Zavadil, který do Opavy přišel z Brna. Dalším posílením byl obránce Jaroslav Svozil. Trenér Skuhravý měl tým kompletní a nezbývalo než se pokusit o postup mezi elitu, který by byl první od pádu do krajské soutěže po 13 letech.

V průběhu sezony SFC okusil porážku pouze ve třech utkáních a jasně celé soutěži dominoval. Opavskou ofenzivu táhlo hned několik hráčů. Čtveřice Kuzmanović, Puškáč, Smola a Kayamba dala celkem 51 gólů z celkových 76. Postup byl korunován posledním domácím zápasem s Frýdkem-Místkem, který Opava ovládla jednoznačně 7:0 a necelých šest tisíc lidí na stadionu mohlo propuknout v nefalšovanou radost z prvního postupu do ligy od nejasné budoucnosti v krajském přeboru. Korunkou byl titul pro trenéra roku druhé ligy pro Romana Skuhravého.

Kapitoly historie: