2018–2021: Tři roky v lize

Před ligovou sezonou došlo několika hráčským změnám. Tým opustil obránce Tomáš Čelůstka, který zamířil do Pardubic. Opačným směrem putoval záložník Jan Řezníček. V průběhu sezony pak odešla většina opor, které Opavu do první ligy dotáhli. Puškáč odešel do Bohemians Praha 1905, Nemanja Kuzmanović do Baníku a Joel Ngandu Kayamba do plzeňské Viktorie, sezonu však v Opavě dohrál formou hostování. Nahradit je měli Opoku, Manzia a Stáňa. Slezský FC se opět nacházel ve složité situaci, jelikož jeho majoritním vlastníkem bylo stále město a větším klubům, co se týče smluv, nemohl konkurovat. V průběhu ročníku také opavskou lavičku opustil Roman Skuhravý, z rodinných důvodů a nahradit ho musel Ivan Kopecký.

Skuhravého ofenzivní a atraktivní fotbal, který v druhé lize slavil úspěch, v nejvyšší soutěži nefungoval a Slezané tak na své první body čekali čtyři kola, když remizovali 1:1 se Slovanem Liberec. Na výhru opavští čekali ještě o dvě kola déle. V 15. kole si však reputaci napravili dokonale, když na domácím stadionu porazili ve Slezském derby Baník Ostrava 2:1 po gólech Kayamby a Smoly. SFC zakončil svou premiérovou sezonu na 13. místě a tím si zajistil účast i pro další rok. Bylo ale jisté, že v klubu dojde ke změnám.

Postupně klub opustili další opory a strůjci postupového úspěchu. Tomáš Smola s Jaroslavem Svozilem zamířili do ostravského Baníku, Dominik Simerský se vrátil zpátky do rodného Zlína a Václav Jurečka se připojil k týmu Slovácka.

Generální manažer Alois Grussmann se snažil klub doplnit a přivedl řadu jmen. Zejména bývalé ligové fotbalisty se zkušenostmi, kteří měli Opavě okamžitě pomoct v boji o záchranu. Největší posilou byl Lukáš Železník a Josef Hnaníček ze Zlína, a Martin Sus ze slovenské Seredi. Z B-týmu se prosadili obránce Štěpán Harazim a záložník Dominik Smékal. Na hostování pak přišel Matěj Helešic. Změn však bylo mnohem více.

Opavští ročník 2019/20 začali povedeně výhrou 1:0 na hřišti Českých Budějovic a následnou výhrou 1:0 na domácím stadionu s Příbramí. Ta byla bohužel na dalších 14. kol poslední a SFC se postupně začal propadat tabulkou. Na nepříznivý vývoj chtělo vedení zareagovat změnou trenéra. Ivana Kopeckého nahradil Jiří Balcárek. Celkem v sezoně došlo na trenérské pozici ještě ke dvěma změnám, když trenéra Balcárka vystřídal na chvíli Alois Grussmann a po něm se týmu ujal Alois Skácel. Opavští sezonu končili na posledním místě, ale zásahem vyšší moci ze soutěže nespadli. Ta se totiž kvůli globální pandemii nemoci COVID-19 vůbec nedohrála. Navíc v době, kdy byly dohrávky již naplánovány se onemocnění nevyhnulo několika klubům, včetně Opavy.

Do nové sezony vstupoval klub z hlavního města Slezska s diametrálně odlišnou tváří. Šílené a zběsilé přestupy a hostování nahradila dlouhodobá vize mladých hráčů z vlastních řad, vhodně doplněných talenty z větších klubů. Na trenérské lavici důvěru dostal mladý trenér Radoslav Kováč, který dříve dělal asistenta v pražské Spartě. K ruce si vzal zkušeného Aloise Skácela, který opavské mladíky dobře znal. Opavští přes pohledné a slibné výkony body nesbírali a pád o patro níže byl nevyhnutelný. Opavští fotbalisté ve 34 kolech nasbírali jen 17 bodů, což na záchranu nestačilo, a skončili poslední. Progresivní přístup k mladým hráčům a mladému kádru však naskýtá příležitost do budoucna a vidinu lepších zítřků. Po pádu do druhé ligy se týmu ujal Roman West. Na pozici sportovního ředitele byl jmenován Jaroslav Kolínek. Vize SFC Opava zůstává stejná, stabilizace klubu a důraz na odchovance.

Kapitoly historie: